«

»

XXVII RAJD TWIERDZA- relacja

27 edycja Rajdu Szlakiem Twierdzy Kraków za nami.

31 marca 2019 roku Oddział Wojskowy PTTK im. gen Józefa Bema w Krakowie  przeprowadził 27 Rajd Szlakiem Twierdzy Kraków.

Na 8 km trasie spotkało się grono miłośników fortyfikacji. W grupie 69 osób byli znawcy fortyfikacji jak również początkujący miłośnicy fortów.  Przy wspaniałej pogodzie można było obejrzeć elementy  fortyfikacyjne Fortu Krępak. Stanowiska artyleryjskie, wejść na teren Fortu  Skała poznając jego historię , obejrzeć  wnętrze, zapoznać z teraźniejszym sposobem wykorzystania obiektu. Porozmawiać o astronomii spoglądając na teleskopy stanowiące obecne wyposażenie obiektu zamiast armat.

Uczestnicy bez strat, bezpiecznie dotarli do Fortu Olszanica ostatniego  obiektu zwiedzanego w ramach rajdu gdzie czekała na nich zasłużona grochówka i na deser pyszna szarlotka oraz gorąca herbata.

Wielkie uznanie należy się prowadzącemu przewodnikowi Koledze Krzysztofowi Śliwie za wspaniałe przygotowanie i wiedzę przekazaną uczestnikom rajdu o zwiedzanych obiektach.

Dziękujemy też instytucjom i organizacjom które nas wsparły przy  realizacji  rajdu
a w szczególności   Dyrektorowi Instytutu – Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego  za przychylność i wydelegowanie Pana Tomasza Kundery, który w sposób bardzo ciekawy i przystępny opowiedział o historii  i współczesności  Fortu Skała i działającego obserwatorium astronomicznego. Słowa podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Młodzieżowego Domu Kultury Dom Harcerza za udostępnienie Fortu Olszanica, Szczególnie ciepło dziękujemy Małopolskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Historii ”Rawelin” za podjęcie współpracy przy tym projekcie .

Na koniec chciałbym  wszystkich  chętnych miłośników fortyfikacji  zaprosić już na kolejną  28 edycję Rajdu Szlakiem Twierdzy Kraków w kwietniu przyszłego roku. Będziemy się starali przygotować dla Państwa coś równie ciekawego jak w tym roku.

Z turystyczny pozdrowieniem

Komandor Rajdu

Ryszard Kaczmarek

fot. Robert Polański, Anna Korfel